11 november 2025

Terugblik | ACTA Alumnisymposium 2025: visie, technologie en patiëntgericht vernieuwen

Op vrijdag 07 november 2025 kwamen alumni van de Faculteit der Tandheelkunde samen in het Academisch Centrum Tandheelkunde Amsterdam voor het allereerste ACTA Alumnisymposium.

Het was een inspirerende middag waarin reflectie, herinneringen en toekomstvisie centraal stonden. De feestelijke bijeenkomst bracht oud-studenten en docenten bij elkaar om samen te kijken naar de ontwikkeling van hun vakgebied: hoe versterken visie, technologie en patiëntgerichtheid elkaar in de tandheelkunde van vandaag én morgen?

Verbinding en betrokkenheid
De middag werd feestelijk geopend door Maartje Bijl, directeur van ACTA Dental Education, en Kaat Burbidge-van Velde, hoofd fondsenwerving bij DURF. Beiden spraken met zichtbare trots over de sterke band tussen de alumni en de plek waar hun carrière ooit begon: ACTA. De boodschap aan de aanwezigen was duidelijk: blijf betrokken, deel uw kennis en ervaring met de nieuwe generatie tandartsen en help zo de toekomst van de mondzorg vorm te geven. “We blijven graag met u in contact” besloten ze met een glimlach.

Observaties met een geneeskundige blik
Tijdens de eerste lezing van het programma deelde prof. dr. Fedde Scheele, decaan van ACTA, zijn perspectief op de tandheelkunde vanuit zijn geneeskundige achtergrond. Hij besprak de unieke positie van het vakgebied tandheelkunde, dat zich in 1865 losmaakte van de wet op de uitoefening van de geneeskunst. Een stap die zorgde voor minder bureaucratie, maar ook voor een zekere afstand tussen de mondzorg en de rest van de geneeskunde.

Scheele sprak met bewondering over de hoogwaardige vaardigheidstrainingen binnen de opleiding Tandheelkunde, die ervoor zorgen dat afgestudeerden direct als ‘snijdend specialist’ aan de slag kunnen. Tegelijkertijd ging hij met de alumni in gesprek over actuele uitdagingen, zoals de kloof tussen het nijpende tandartsentekort en het achterwege blijven van meer opleidingsplekken.

AI, radiologie en het brein van de tandarts
Vervolgens nam prof. dr. Erwin Berkhout, hoogleraar Orale Radiologie en Digitale Tandheelkunde, de zaal mee in de wereld van beeldvorming en kunstmatige intelligentie. Precies 130 jaar na de ontdekking van röntgenstraling door Wilhelm Conrad Röntgen, stond hij stil bij de technologische ontwikkelingen binnen de tandheelkundige radiologie.

Met humor en scherpe observaties liet Berkhout zien hoe ons brein en computerfilters beiden het contrast in röntgenbeelden versterken, en hoe dat kan leiden tot verlies van diagnostische informatie. Een algoritme dat secundaire cariës detecteert, kan door verkeerde beeldverwerking zelfs een misdiagnose stellen. “Leuk speelgoed dus,” grapte hij, “maar blijf altijd zelf nadenken.” Ook wees hij op ethische vraagstukken rond het gebruik van patiëntbeelden voor AI-training en de privacywetgeving. Een veelbelovend vakgebied, maar nog volop in ontwikkeling.

Leiderschap met aandacht voor de mens
Tot slot sprak tandarts en Managing Director Ruud Sips over leiderschap en vernieuwing in de tandheelkunde. Hij benadrukte hoe belangrijk het is om als professional open te blijven staan voor verandering en samenwerking. Innoveren vraagt om lef, loslaten en het ontwikkelen van een bredere visie op zorg, zonder de menselijke maat uit het oog te verliezen.

Sips besprak de kloof tussen beleid en praktijk, de trage omarming van technologie en het gebrek aan gestructureerde data binnen het vakgebied. Zijn betoog draaide om één kernpunt: communicatie. “Goede zorg begint en eindigt met oprechte aandacht voor de patiënt. Dat is iets wat geen enkele technologie kan vervangen.” Hij sloot zijn lezing af met een muzikale vertaling van zijn boodschap: een creatieve oproep om de zorg met passie en menselijkheid vorm te blijven geven.

Trots, inspiratie en ontmoeting
Het eerste ACTA Alumnisymposium was een groot succes. De middag bood ruimte voor reflectie, ontmoeting en inspiratie, en liet zien hoe de tandheelkunde zich ontwikkelt aan de hand van visie, technologie en menselijkheid. De verbinding tussen verschillende generaties ‘Actanen’ werd voelbaar versterkt. Een veelbelovend begin van een nieuwe traditie.

De middag werd gezellig afgesloten met een borrel, waar volop werd genetwerkt, gelachen en herinneringen werden opgehaald aan de studietijd en praktijkervaringen.


Wilt u op de hoogte blijven van toekomstige alumnibijeenkomsten? Laat uw gegevens achter via dit formulier.


Foto’s: Anja Robertus

icoon usp

Verbonden aan ACTA

icoon usp

Unieke leergangen in Endodontologie en Implantologie

icoon usp

Korte lijnen met professionals uit de tandheelkunde

© Copyright Acta DE 2025